Cooperare academică – Vizita delegației din Shanghai în România, la USAMV București

Astăzi, 24 iunie 2026, USAMV București a primit vizita unei delegații oficiale din Shanghai, Republica Populară Chineză – una dintre cele mai mari metropole ale lumii, cu 25 de milioane de locuitori și 69 de universități.

Delegația a fost condusă de dl Zhu Zhongming, Secretar Adjunct al Comitetului Municipal Shanghai. Dumnealui a fost însoțit de Jiang Fan (Secretar al Comitetului de Educație și Sănătate), Feng Zhiyong (Director General al Comisiei Municipale pentru Agricultură și Afaceri Rurale), Liu Guangyong (Director Adjunct al Oficiului pentru Afaceri Externe) și Li Zhimin (Director Adjunct al Departamentului de Cercetare al Comitetului Municipal). Din partea din partea Ambasadei Republicii Populare Chineze la București, au participat dr. Gai Hongbo (Consilier pentru Știință și Tehnologie) și dr. Ma Yunfei (Secretar II).

Oaspeții au fost primiți de prof. univ. dr. Teodor Ioan Trașcă, Prorector, alături de echipa de internaționalizare – prodecanii responsabili cu internaționalizarea, care au prezentat facultățile și au purtat discuții privind oportunitățile de cooperare.

În cadrul întâlnirii s-au explorat oportunități de colaborare în cadrul Inițiativei Belt and Road, vizând mobilități ale cadrelor didactice și studenților, formare comună, cercetare în parteneriat, laboratoare comune și transfer de rezultate științifice și tehnologice.